W dniu 30 września 2019 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Na uroczystość przybyli Studenci i Pracownicy Wydziału Ekonomicznego oraz Goście Wydziału, w tym prezesi i przedstawiciele zarządów przedsiębiorstw regionu pomorskiego współpracujących z Wydziałem Ekonomicznym oraz zgodnie z tradycją, nasi emerytowani Profesorowie, którzy przez wiele lat pracowali na Wydziale. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz innych jednostek Uniwersytetu Gdańskiego, m. in. Dziekan Wydziału Chemii, dr hab. Mariusz Makowski, prof. UG oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych, Pani mgr Alina Swebocka oraz przedstawiciele innych uczelni, w tym Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, dr hab. Julita Wasilczuk, prof. PG oraz b. Prorektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. Piotr Dominiak.
Gośćmi specjalnymi uroczystości byli prof. Grzegorz Kołodko, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003 oraz prof. James Kenneth Galbraith z Lyndon B. Johnson School of Business Affairs na Uniwersytecie Teksasu w Austin.
Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Prorektor ds. informatyzacji i umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG.
Pani Prorektor dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG w swym przemówieniu mówiła o zmianach, które wprowadziła w życie reforma szkolnictwa wyższego oraz długim i pracowitym okresie przejściowym, który czeka społeczność akademicką. Wskazała również na sukcesy Uniwersytetu Gdańskiego w pozyskiwaniu środków na realizację projektów rozwojowych oraz na wysoki poziom umiędzynarodowienia.
Następnie Pani Dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monika Bąk, prof. UG, przypomniała w swoim wystąpieniu genezę utworzenia Wydziału Ekonomicznego sięgającą czasów II wojny światowej i jego tradycje, mówiła również o bieżących osiągnięciach Wydziału, jego pracowników i studentów, szerokiej współpracy międzynarodowej i wizytach profesorów zagranicznych oraz wyzwaniach na najbliższe lata, podkreślając sukcesy pracowników wydziału w obszarach projektowych.
W kolejnej części Inauguracji odbyła się uroczysta promocja doktorska z udziałem Pani Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz Pani Dziekan.
Ślubowanie złożyli oraz dyplomy doktora nauk ekonomicznych odebrali:
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród i medali odznaczonym pracownikom Wydziału Ekonomicznego UG.
Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała dr Dagmara Wach.
Nagrody indywidualne I stopnia Rektora Uniwersytetu Gdańskiego otrzymali:
Nagrody indywidualne II stopnia Rektora Uniwersytetu Gdańskiego otrzymali:
Nagrody indywidualne III stopnia Rektora Uniwersytetu Gdańskiego:
II stopnia: mgr inż. Justyna Nawrocka
III stopnia:
mgr Mariola Forma
mgr Ewa Krukurka
Ewa Kominek
Waldemar Kuczewski
Barbara Majer
Jak zwykle emocjonującym momentem była immatrykulacja studentów I pierwszego roku związana ze złożeniem ślubowania przez studentów.
Pani Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz Pani Dziekan Wydziału Ekonomicznego wręczyły upominki z logo Wydziału Ekonomicznego studentom studiów I stopnia, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.
Na kierunku ekonomia: | Na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze: |
|
|
Na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze specjalności International Business: |
|
Wykład inauguracyjny nt.: "Old and New Pragmatism: Challenges and Opportunities for Economics” wygłosił prof. James K. Galbraith.
Profesor James K. Galbraith w niezwykle trafny i przejrzysty sposób nakreślił problemy i perspektywy ekonomii w wymiarze międzynarodowym, zwracając uwagę na kwestie wynikające z wyzwań zrównoważonego rozwoju, przypomniał doświadczenia historyczne świata i Polski, zalecił też studentom angażowanie się w jak największym wymiarze w kształtowanie przyszłości dzisiejszego świata.
James Kenneth Galbraith kieruje Katedrą Lloyd M. Bentsen Jr. Chair in Government/Business Relations w Lyndon B. Johnson School of Business Affairs na Uniwersytecie Teksasu. Jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda (BA) oraz Uniwersytetu Yale’a (MA, M.Phil, PhD). Na początku lat 80-tych XX w. James K. Galbraith był dyrektorem wykonawczym Joint Economic Committee w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Przewodniczył organizacji Economists for Peace and Security (1996-2016). Kierował zespołem badawczym UTIP (University of Texas Inequality Project) zajmującym się pomiarem i wyjaśnianiem nierówności w dochodach na świecie. W 2014 r. wraz z Angusem Deatonem został laureatem Nagrody Leontiefa za poszerzanie granic myśli ekonomicznej, a w 2016 r. był doradcą senatora Berniego Sandersa w kampanii prezydenckiej. Jest redaktorem zarządzającym w czasopiśmie Structural Change and Economic Dynamics. James K. Galbraith jest synem Johna Kennetha Galbraitha, znanego ekonomisty i dyplomaty, zwolennika postkeynesizmu, który wniósł ogromny wkład w rozwój ekonomii instytucjonalnej w XX wieku.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem Dyrektora, prof. dra hab. Marcina Tomczaka wykonał tradycyjną akademicką pieśń „Gaudeamus Igitur”.