Wyniki II edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego Uniwersytetu Gdańskiego okazały się niezwykłe dla Wydziału Ekonomicznego!
Dwa zwycięskie projekty z WE zdobyły aż 1645 i 1608 głosów. Wszystko to było możliwe dzięki wielkiej pracy, ale przede wszystkim ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu studentów oraz doktorantów i wykładowców, zwłaszcza Wydziału Ekonomicznego, ale też wszystkich sympatyków i przyjaciół!
Bardzo dziękujemy każdemu, kto wspierał projekty „Co-Economy - strefa co-workingowa” i „Park Ekonomiczny”!To wspólny sukces nas wszystkich!
W tegorocznym konkursie zagłosowało łącznie ponad 5,5 tys. pracowników, studentów i doktorantów uczelni.
W puli projektów studenckich najwięcej głosów, aż 1645 - uzyskał projekt zgłoszony przez Maję Hrehorowicz, studentkę Wydziału Ekonomicznego, pt. „Co-Economy - strefa co-workingowa Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego”.
Zadanie przewiduje utworzenie przyjaznej strefy do nauki i wypoczynku dla studentów i pracowników Wydziału Ekonomicznego w łączniku pomiędzy Aulą A i B. Koszt jego realizacji to 48 228 zł.
Drugie miejsce zajął projekt zgłoszony przez Zuzannę Zgubińską, także studentkę Wydziału Ekonomicznego, pt. „Park Eco-nomiczny”. Pomysł zakłada utworzenie zewnętrznej przestrzeni ekologicznej służącej wyciszeniu i relaksowi między zajęciami. Zostanie utworzony w sąsiedztwie gmachu Wydziału Ekonomicznego, od strony Domu Studenckiego nr 7 oraz Centrum Języków Obcych.
Zespół projektowy opracowujący koncepcję obu projektów tworzyli: Maja Hrehorowicz, Zuzanna Zgubińska, Celine Haida, Olga Gulbas, Olaf Karkutt.
Oto jak autorzy projektów wypowiadają się na ich temat:
Zuzanna Zgubińska: „Rozpiera nas duma, ponieważ zdobyliśmy dwa pierwsze miejsca w tegorocznej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. To wielki sukces dla naszego wydziału, który nie byłby możliwy bez ogromnego wsparcia i zaangażowania całej społeczności akademickiej.”
Maja Hrehorowicz: „Jest mi niezmiernie miło, że mogę być częścią tak fantastycznej inicjatywy, która stała się Naszym wspólnym marzeniem. Nadaliśmy mu kształt, który już niedługo stanie się rzeczywistością. Jest to projekt od Nas dla Was. Zaufanie, którym wszyscy głosujący nas obdarzyli jest niesamowite i bardzo za nie dziękujemy. Z pewnością pierwsza wygrana w ABO jest ogromnym krokiem naprzód dla kampusu w Sopocie, a mi pozostaje tylko obiecać, że już niebawem spotkamy się w jednej z nowo powstałych stref na WE. Do zobaczenia!”
Celine Heida: ,,Takie projekty w realny sposób umożliwiają studentom kształtowanie przestrzeni, która sprawi, że przebywanie na wydziale będzie przyjemniejsze oraz pozwoli na integrację między studentami. To właśnie dzięki takim takim inicjatywom początkowe marzenia stają się realne, a pomysły studentów mogą zostać zrealizowane.‘‘
Olaf Karkutt: ,,Od początku wierzyłem w sukces i wiedziałem, że drzemie w nas potencjał do zmiany, która może się okazać istotną dla naszego Wydziału Ekonomicznego w Sopocie. Dla nas ambicją było od początku wygranie, aby wcielić w życie nasz plan na przyszłość Wydziału.’’
Olga Gulbas: ,,Bardzo cieszymy się, że w Sopocie powstanie strefa, która połączy naukę z rozrywką. Chcemy, żeby studenci mogli spędzać tam przyjemnie czas i się integrować. Wspólnie spędzony czas daje możliwość realizacji pomysłów, to pierwszy krok do zmiany na lepsze.’’
dr Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Ekonomicznego:
„Ogromnie cieszę się z wygranej naszych studentów! Niesłychana mobilizacja, chęć przyczynienia się do zmian w najbliższym otoczeniu, wielka pracowitość i entuzjazm, przyczyniły się do tak wysokiego wyniku.
Pracowaliśmy nad badaniem potrzeb metodą design thinking i wspólne strefy okazywały się ważne pod wieloma względami: jako miejsca nauki, pracy, relaksu i wspólnego spędzenia czasu. Warto dodać, że studenci Wydziału Ekonomicznego mają w programach studiów wiele przedmiotów dotyczących zarządzania projektami, pracy zespołowej, budowania strategii, a te okoliczności sprawiają, że będą mogły być w praktyce zrealizowane rzeczywiste projekty, na które mają wpływ.”
Podziękowania Autorów na profilu Instagram Wydziału Ekonomicznego: Wydział Ekonomiczny (@ekonomug) | Profil na Instagramie
Spośród 27 projektów zakwalifikowanych do etapu głosowania w drugiej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego Uniwersytetu Gdańskiego (ABO UG) społeczność akademicka wybrała cztery. Każdy z nich zostanie zrealizowany do końca 2024 r.
Z 18 projektów pracowniczych najwięcej głosów zebrała propozycja pani Aleksandry Hołomej z Biura Dziekana Wydziału Filologicznego pt. „Kieszonka na Humance - rewitalizacja patio w budynku Wydziału Filologicznego i Wydziału Historycznego” (403 głosy pracowników).
Drugie miejsce w kategorii projektów pracowniczych zajęła propozycja autorstwa dr Małgorzaty Kinder z Działu Obsługi Finansowej Projektów pt. „Stojaki rowerowe typu U pod dachem Rektoratu”, na którą zagłosowało 378 osób. .
Gratulujemy wszystkim, którzy brali udział w ABO bardzo profesjonalnego przygotowania projektów, wiemy, ile czasu trwa przygotowanie i naprawdę wszystkie szczerze podziwiamy!!!
Relacja z uroczystości ogłoszenia wyników ABO: